Header image
Conducted by Fanciers for the benefit of the fancy!
Australian National Pigeon Association Member
  


 
 

 
 

2015 DFPS 40th Annual Show Results:

 

2015 DFPS 40th Annual Show Trophy Winners

2015 Dandenong Fancy Pigeon Society

40th Annual Show

Trophy Winners

Minimum Entries for Trophy
8
8
25
50
Insufficent  Entries for trophy
Breed Total Exhibits Best of Breed Best Young Best Opposite Sex Reserve of show Best of Breed
The Asian Breeds            
Fantail 9 J.Mandilas J.Mandilas      
Fantail - Saddle, Body or Tail Marked 13 J.Mandilas    
Indian Fantail 2   R.Spadoni
Jacobin 11 B.Frost    
The Frills            
Blondinette 8 W.Orr    
Satinette 8 W.Orr        
Old German Owl 2   R.Spadoni
German Toy & Colour            
Nuremberg Lark 8 A.Koldas    
Pouters & Croppers            
Brunner Pouter 8 W.Orr    
Holle Cropper 9 M.Mowat    
Horseman Pouter 11 D.Jones      
Norwich Cropper 27 E.Kloprogge E.Kloprogge    
Pigmy Pouter 13 M.Mowat    
Valencian Cropper 4   J.Ondracek
Voorburg Shield Cropper 9 D.Jones    
Homer Varieties            
English Carrier 8 T.Owen    
English Dragoon 19 S.Lucas S.Lucas    
Exhibition Homer 9 S.Lucas    
Racing Pigeon, Show Type 10 M.Paine    
British Show Racer 29 D.McClary D.McClary D.McClary    
Australian Showpen Homer 49 S.Walsh S.Walsh S.Walsh S.Walsh  
Modena 28 J.Galea J.Galea J.Galea    
Damascene 13 J.Alhilfi    
Egyptian Swift 10 A.Koldas    
Syrian Dewlap 20 A.Koldas T.Owen    
Flown Racers 12 S.Dalton    
Exhibition Tumblers            
Australian Saddleback - Muffed 2   M.Spadoni
Budapest S/F Tumbler 6       F.Esposito
German L/F Beard Tumbler 8 A.Koldas    
English L/F tumbler C/L Marked 9 F.Esposito    
English L/F Tumbler Muffed 11 F.Esposito    
English L/F Tumbler Muffed Marked 13 F.Esposito    
Helmet M/F Plain Head 10 H.Walsh    
Magpie 35 A.Koldas J.Galea J.Galea    
Nun 2   M.Spadoni
Vienna L/F Tumbler 2   P.Fyander
Flying Tumblers            
Budapest Highflyer 8 A.Weglinski    
Cumulet 1   J.Puglia
Danzig Highflyer 20 E.Sculley      
Limerick Tumbler 45 N.Walker D.Webster D.Webster    
Oriental Roller 16 E.Sculley E.Sculley    
Russian Gruwunni 8 A.Koldas    
Kaluga Turmani 8 J.Puglia    
Flying Roller 12 R.Bennett    
Stralsunder Highflyer 8 A.Weglinski    
Szegediner Tumbler 8 A.Koldas    
Takla Turkish Tumbler 8 A.Koldas    
West of England Tumbler 12 W.De Silva    
 Utility Pigeons            
King 8 W.Orr    
Lahore 24 T.Owen M.Ferguson    
             
Total Exhibits 633          
             
Best in Show - Steve Laszlo Trophy   Eddie Kloprogge        
Reserve of show - Otto Meyer Trophy   Felice Esposito        
Best Opposite Sex - Harold Kelcey Trophy   Bryan Frost        
Best Junior Exhibit - John Murphy Trophy   Hannah Walsh